Vergi Sorgulama

Vergi Sorgulama

Bütün Bloglar

Vergi Sorgulama
  • 4 Aralık 2020
  • Gebze Otorapor Editör Ekibi

Vergi Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi kısa adıyla MTV, araç sahiplerinin yılda iki taksit şeklinde ocak ve temmuz aylarında ödedikleri vergiye denilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti 1-31 ocak tarihleri arasında ödenmekte olup ikinci taksidi 1-31 temmuz tarihleri arasında ödenmektedir. Aracın yaşına, türüne ve motor hacmine göre hesaplanan motorlu taşıt vergisi; aracın bulunduğu ildeki vergi dairesi, anlaşmalı bankalar ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden sorgulatılıp ödenebilmektedir. Bu şekilde vergi sorgulama sonucunda görülen borç, istenilen ödeme yöntemiyle gerçekleştirilebilmektedir.

Şayet taşıt vergisi taksitlerinin son ödeme tarihi kaçırıldıysa vergi cezasıyla birlikte ödenir. İkinci taksit zamanı geldiğinde, ilk taksit ödemesi hala yapılmadıysa öncelikli olarak cezalı bir şekilde ilk taksit tahsil edilir. MTV’nin hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda ise bir bildirim mektubu ile araç sahibi uyarılır. Ödemenin yine yapılmaması halinde ise banka hesaplarına e-haciz konularak tüm ödenmemiş MTV borcu tahsil edilme yoluna gidilir.

Motorlu Taşıt Vergisi Sorgulama

Motorlu Taşıt Vergisi; aracın yaşına, türüne ve motor hacmine göre değişkenlik gösterir demiştik. Vergi istenilen kanallardan rahatça sorgulanabilir. Taşıt vergi sorgulama için aracın gereken tüm bilgilerine sahip olmak gerekir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için siteye giriş yapıldığında araç tipi ve yaşı, motor silindir hacmi bilgilerinin doldurulması gerekir. Araç tipi ve motor silindir hacmi aracın ruhsatından bakılarak öğrenilebilir. Aracın yaşı ise çok basit bir şekilde hesaplanabilir. Tüm bunlar hesaplandıktan ve doğru bir şekilde girildikten sonra motorlu taşıt vergisinin ilk ve ikinci taksiti ekranda görülebilecektir.

Motorlu Taşıt Vergisi Nasıl Ödenir?

Vergi sorgulama işlemi gerçekleştirildikten sonra motorlu taşıt vergisi ödeme işlemi aracın kayıtlı olduğu vergi dairesinden yapılabileceği gibi anlaşmalı bankalar aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Taşıt vergisi ödeme işlemi, bankaların internet şubelerinden de kredi kartı vasıtasıyla yapılabilir. Ancak burada altının çizilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. İnternet şubelerinden yapılan MTV ödemelerinde e-dekont, vergi makbuzu yerine kabul edilmemektedir. Bu sebeple, ödeme yapılmış olan bankanın en yakın şubesinden tahsilat makbuzu alınmasında yarar vardır. Ödeme diğer bir şekilde, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ne ait site yoluyla gerçekleştirilebilir. Bu site üzerinden kredi kartı marifetiyle ilgili borç tutarı ödenebilmektedir.

Hızlı Konum Al Hızlı Konum Al